Geçiş Kontrol Sistemleri

Geçiş Kontrol Sistemleri

Geçiş kontrol sistemleri günümüzde artık kullanılması zorunlu olan ürünlerin başında gelmektedir. Kısaca GKS yada KGS olarak da bilinir.

Geçiş kontrol sistemlerinin amacı ilgili kişilerim gerekli yerlere gerekli zamanlarda girebilmeleri olarak tanımlanabilir. Örneğin kalabalık bir fabrikada çalışan memurlar sadece ofis katlarına, işçiler sadece üretim alanına girebilirler.

Geçiş Kontrol Sisteminde kontrol cihazı olarak akıllı kart okuyucular, parmak izi okuyuculari, şifreli giriş cihazı, yüz tanıma cihazı, el izi okuma cihazı gibi ürünler kullanılabilir. Fiziksel engelleme aracı olarak da turnikeler, elektromekanik ve elektromanyetik kapı kilitleri, boy turnikeler, vip turnikeler, cam turnikeler ya da bariyer gibi ürünler kullanılır.

Geçiş kontrol sistemlerinin asıl ana ürünü geçiş kontrol yazılımıdır. Bu yazılım ile personel tanımlama, personel gruplama, personel yetkilendirme işlemleri yapılır. Ayrıca yapılan tüm hareket ile ilgili olarak zaman ya da geçiş noktası bazında detaylı raporlar alınabilmektedir.

Sistem tarafından üretilen raporlar sayesinde tüm kişilerin giriş çıkış saatlarine göre çalışma saatleri de hesaplanabilir. Buna göre fazla mesai ödeme ve maaş kesintisi durumu hesaplanabilir.

Ayrıca Geçiş Kontrol Yazılımı ile bordro programı entegrasyonu ile tüm personele ait maaş bordrolar da otomatik olarak üretilebilir.

 

Kapı Geçiş Kontrol Sistemleri

Parmak izi, kart, şifre paneli veya yüz tanıma okuyucuları ile yapılabilir. Okuyucular sadece kapı kilidi olarak kullanılabildiği gibi, içlerindeki tarih ve saat bilgisi herhangi bir bilgisayara da aktarılabilir.

Çok Kapılı Geçiş Kontrol Sistemleri

Birden fazla cihazın entegre çalışmasıyla oluşan sistemlerdir. Kontrol edilmek istenen kapılara wiegand protokollü kart okuyucuların bağlanmasıyla ile kullanılan bu sistemde; okuyucuların her biri bilgisayara bağlı olan bir kontrol paneline bağlıdır.

Turnikeli Geçiş Kontrol Sistemleri

Cihazların ve turnikelerin bir arada kullanıldığı sistemlerdir. Turnikelerin üzerlerine monte edilecek okuyucu tipine göre kapakları kesilip özel dizayn edilir.

Yemekhane Kontrol Sistemleri

Sistemin amacı yenen yemek sayısını tespit etmek, öğünleri düzenlemek ve yemekhane girişini hak ediş usulüne göre düzenlemektir. Kimin hangi öğünde yemek yeme hakkı olduğu, kaç porsiyon yemek aldığı, saat kaçta yemek yediği raporlanabilir.

Spor Salonu ve Üye Takip Sistemi

Spor salonu takip sistemi, üyelerin üyelik alanalarına girişlerini sınırlamak, hangi üyenin, hangi alanı ne kadar süre ile kullandığı raporlamak için geliştirilmiş bir sistemdir.

Okul – Öğrenci Kontrol Sistemi

Öğrencilerin giriş-çıkış kayıtlarını tutmak, verileri öğrenci takip programına aktarmak ve istenirse velilere kısa mesaj ve ya e-mail yoluyla göndermek için kullanılan turnike, kart ve ya parmak izi okuyucu ve yazılımdan oluşan sistemdir.